Vücut Kitle İndeksi Hesaplama

Vücut kitle indeksi (VKİ), bir kişinin boyuna göre ağırlığının normal olup olmadığını belirlemek için kullanılan bir ölçüttür. VKİ, bir kişinin vücut ağırlığının kilogram cinsinden, boyunun metre cinsinden karesine bölünmesiyle elde edilir. Örneğin, bir kişinin boyu 1,70 metre ve kilosu 70 ise VKİ'si 24,2'dir. VKİ, bir kişinin sağlık durumu hakkında fikir sahibi olmak için kullanılan bir araçtır ancak tek başına bir tanı aracı olarak kullanılmamalıdır. VKİ'nin normal aralıkta olması, sağlıklı bir yaşam sürmek için önemli bir faktördür.

Zayıf
Normal
Kilolu
Obez
Aşırı Obez

Vücut Kitle İndeksi Neden Önemlidir?

Vücut kitle indeksi hesaplaması yani VKİ ya da diğer bir adı ile boy kilo indeksi; bir kişinin vücudundaki ortalama yağ oranını gösteren bir ölçme yöntemidir. Uygulanan bu yöntemde kişinin boyu kilosunun oranı esas alınır. İndeksin sonucuna göre kişinin şimdiki kilosunun, ideal kilosuna uzaklığı ve yakınlığı hesaplanabilir.

Vücut kitle indeksi kişinin ideal kilosunun ne olduğunu ortaya koyduğu için kişinin saha sağlıklı olmak için kilo vermesi ya da kilo alması gerektiği gibi verileri ortaya koyar. Bunun yanı sıra özellikle obezite, ölümcül obezite yani morbid obeziteye ilişkin de önlem alınmasına yardımcı olur. Kişinin sağlığını güvence altına almak için oldukça önemli ve bilgi verici bir araçtır. Gelin vücut kitle indeksi hesaplama aracı konusuna yakından bakalım.

Vücut Kitle İndeksi Nedir? Vücut Kitle İndeksi Neden Önemlidir?

Vücut kitle indeksi (VKİ), bir kişinin vücut yağının, kas kütlesinin ve kemik yapısının ağırlığına göre normal aralıklarda olup olmadığını belirlemek için kullanılan bir ölçme yöntemidir. Bu yöntem, obezite ve aşırı kilolu olma risklerinin değerlendirilmesinde birincil araç niteliğindedir.

Vücut Kitle İndeksi yüksek olan kişilerde, tip - 2 diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, solunum problemleri, eklem ağrıları ve kanser riski de artmaktadır. Vücut kitle indeksi düşük olan kişilerde ise osteoporoz, anemi, bağışıklık sistemi problemleri gibi sağlık sorunları görülebilmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır?

Vücut kitle indeksi, ideal kilo hesaplama aracı olarak de nitelendirilmektedir. Zayıflama hesaplama aracı olarak görülen vücut kitle indeksi kişinin kilosunun boyuna oranını veren bir ölçüm yöntemdir.

Vücut kitle indeksi hesaplamak için, kişinin kilosu (kg) boy uzunluğunun (m) karesine bölünür. Hesaplama formül ise şu şekildedir:

Vücut Kitle İndeksi = Kilo / (Boy x Boy)

Örneğin, 70 kg ağırlığındaki bir kişinin boyu 1.75 m ise Vücut Kitle İndeksi hesaplaması şöyle yapılır:

VKİ = 70 / (1.75 x 1.75) = 22.86

Vücut Kitle İndeksi Hesaplama Aracı Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Vücut kitle indeksi hesaplama aracı, Vücut Kitle İndeksi değerinin hızlı ve doğru bir şekilde hesaplanmasına yardımcı olan bir çevrimiçi araçtır. Pek çok web sitesi ve mobil uygulama, kullanıcılara boy kilo endeksi hesaplama aracı sunmaktadır. Vücut kitle indeksi hesaplama aracını kullanmak için, sadece kilo ve boy uzunluğunu girerek hesaplamayı başlatabilirsiniz. Bu bilgilerin doğru olarak bilinmesi ve doğru değerlerin girilmesi gerekmektedir. Barankalayci.com web sitemizde yer alan vücut kitle indeksi hesaplama aracımız ile oldukça kısa sürede vücut kitle indeksinizi hesaplayabilirsiniz.

Vücut Kitle İndeksi Değerlendirme Tablosu

BMI hesaplama aracı ile ortaya çıkan değer, vücut kitle indeksini vermektedir. Aşağıdaki tablo, Vücut Kitle İndeksi değerlerine göre sağlık risklerinin değerlendirilmesine ve değer hakkında bilgi sahibi olunmasına yardımcı olabilir:

Vücut Kitle İndeksi değerlendirme sonucu;

  1. 18.5 veya daha az = Zayıf
  2. 18.5-24.9 =Normal
  3. 25.0-29.9 =Fazla kilolu
  4. 30.0-34.9 =1. derece obez
  5. 35.0-39.9 =2.derece obez
  6. 40.0 veya daha fazla =3. derece obez

Vücut Kitle İndeksi Değerlendirmesi Nasıl Yapılır?

VKİ değerlendirmesi, ideal kilo hesaplama aracı olarak değerlendirilen vücut kitle indeksi hesaplama aracı kullanılarak ya da yukarıdaki tablodaki vücut kitle indeksi değerlerine göre yapılabilir. Normal vücut kitle indeksi aralığı olan 18.5-24.9 arasındaysanız, sağlıklı bir kilonuz olduğu anlamına gelir. Fakat VKİ değeriniz fazla kilolu, 1. Derece obezite ya da 2. Derece obezite sağlık riskiniz artabilir. Dolayısı ile sağlık kontrolünden geçmeniz ve doktorunuzun tavsiyelerini uygulamanız önemli olacaktır.

Vücut Kitle İndeksi'nin Sağlık Üzerindeki Etkisi

Vücut kitle indeksi yüksek olan kişilerde sıklıkla tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, solunum problemleri, eklem ağrıları ve kanser görülme riski artar. Vücut Kitle İndeksi düşük olan kişilerde ise osteoporoz, anemi, bağışıklık sistemi problemleri gibi sağlık sorunları görülebilir. Sağlıklı bir vücut kitle endeksi aralığında olmak, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek ve sağlıklı bir vücut ağırlığını korumak için önemlidir. Bunun yanı sıra alt sınırda ya da üst sınırda olan indeks değerleri ile sağlık kuruluşuna başvurularak doktorlardan uzman desteği almak mümkün.

Vücut Kitle İndeksinin Azaltılması ve Sağlıklı Yaşam İpuçları

Vücut kitle indeksi değerini azaltmak için, düzenli egzersiz yapmak ve sağlıklı bir diyet uygulamak önemlidir. Kardiyo egzersizleri ve direnç antrenmanları ile kas kütlesi artırılabilir, böylece boy kilo endeksi değeri düşürülebilir. Ayrıca, düşük kalorili ve besleyici bir diyet uygulamak da Vücut kitle indeksi değerini azaltabilir. Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek, vücut kitle indeksinin düşürülmesine yardımcı olabilir ve bu da sağlık risklerinin azaltılmasına yardımcı olur.

Zayıflama hesaplama aracı sonucuna göre dengeli ve sağlıklı beslenme, düzenli spor rutini, fast food, işlenmiş ve paketli gıdalardan kaçınma, uzun süre hareketsiz kalamama, yeterli miktarda su içme gibi basit alışkanlık ve uygulamalar ile ideal kiloya ulaşmak mümkün.

Vücut Kitle İndeksi Hesaplama Aracı'nın Faydaları Nelerdir?

Vücut kitle indeksi hesaplama aracı, Vücut kitle indeksi değerinin hızlı ve doğru bir şekilde hesaplanmasına yardımcı olur. Bu BMI hesaplama aracı, sağlıklı bir değer aralığına sahip olup olmadığınızı değerlendirmenize ve sağlık risklerinizi anlamanıza yardımcı olur.

Bunun yanı sıra  VKİ yani vücut kitle indeksi değerini takip etmek, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek ve sağlıklı bir vücut ağırlığını korumak için önemlidir. Vücut kitle indeksi hesaplama aracı, kolayca erişilebilir olduğu için herkesin kullanabileceği oldukça basit bir araçtır. Web sitemizi ziyaret ederek kısa sürede vücut kitle endeksinizi öğrenebilir ve harekete geçebilirsiniz.

Sonuç

Alanında uzman ve pek çok başarıya sahip olan Baran Kalaycı’dan yüksek kaliteli ve etkili personal training hizmeti alarak uygun vücut kitle indeksi değerinize ulaşabilir; sağlığınızı güvence altına alabilirsiniz.

Baran Kalaycı’dan personal training desteği almak, hizmetlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak ve randevu için web sitemizi barankalaycı.com’u ziyaret edebilirsiniz.